Wszystko na temat aranżacji domu

Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia?

Nie tylko barwa ścian wpływa na charakter danego wnętrza, ale także ogromną rolę w tym zakresie odgrywa światło. Barwa światła może uczynić każde pomieszczenie ciepłym i przytulnym, albo zimnym i odpychającym. Aranżując oświetlenie należy pamiętać, że każde z wnętrz pełni inną funkcję i wymaga indywidualnych rozwiązań. Poniżej prezentujemy garść wskazówek, dotyczących doboru światła do rodzaju pomieszczenia.

Oświetlenie do kuchni

Dobre oświetlenie w kuchni jest warunkiem wielu sukcesów kulinarnych i przyjemnego spożywania posiłków. Światło zainstalowane w centralnym miejscu na suficie jest niezbędne w każdej kuchni. Umieszczone centralnie światło daje równomierne oświetlenie całej kuchni. Oprócz oświetlenia ogólnego istotne jest zainstalowanie punktów świetlnych pod szafkami wiszącymi, przez co uzyskujemy prawidłowe oświetlenie powierzchni roboczej.

Łazienka

W łazience potrzebujemy kilku źródeł światła. Światło powinno równomierne oświetlać wszystkie powierzchnie, oraz lustro i umywalkę. W zależności od wielkości pomieszczenia oświetlenie ogólne można zorganizować w różny sposób. W mniejszej łazience można zastosować jedną, umieszczoną na suficie oprawę oświetleniową wykorzystującą żarówkę tradycyjną lub energooszczędną jako źródło oświetlenia. W większych łazienkach oprócz oświetlenia zainstalowanego w centralnym miejscu konieczne będzie umiejscowienie oświetlenia miejscowego – reflektorków pod sufitem, ewentualnie na ścianie obok lustra.

Sypialnia

Oświetlenie w sypialni powinno tworzyć szczególny klimat. Jak w każdym innym pomieszczeniu górne światło jest tu istotne. Jednak najistotniejszą rolę odgrywają dekoracyjne i nastrojowe kinkiety. Lampki nocne powinny być tak umieszczone, żeby dobrze oświetlały czytaną w łóżku książkę czy gazetę.

2 komentarze

  • Weronika, 16 stycznia 2017, 14:58

  Odpowiedz

  Zastanawiam się ostatnio nad zakupem lampy do sypialni.

  • Mariusz, 17 stycznia 2017, 19:05

  Odpowiedz

  Jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, to wszystko moim zdaniem zależy od koloru ścian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.